اپارات دژپاد  اینستاگرام قفسه بایگانی دژپاد  تلگرام قفسه بایگانی دژپاد  فیس بوک قفسه بایگانی دژپاد  لینکدین  توئیتر

تلفن تماس دژپاد021 88179673

دانشنامه

قفسه بندی انبارها و ایمنی آن ها

یک سیستم قفسه بندی خوب علاوه بر اینکه باید قادر باشد بارهای بسیار سنگین را نگه داری کند باید سبک و با دوام هم باشد. شما به این مطلب پاسخ مثبت می دهید چون می دانید قفسه ها باید آن قدر مقاوم باشند تا توانید از آن ها برای نگهداری چندین تن کالا و تجهیزات با ارزش استفاده کنید.اما چه تضمینی وجود دارد در مورد مقاوم و محکم بودن تجهیزاتی که قرار است برای قفسه بندی انبار استفاده کنید؟

پاسخ این سوال به این بستگی دارد که این به تیم سازنده بستگی دارد که چطور اعتماد شما را سر این موضوع بدست بیاورد، ما در این مقاله به بررسی ترکیب کردن عوامل و فاکتور های مختلف برای ساختن تجهیزات نگهداری مواد و کالاها می پردازیم:

چگونه قفسه و تجهیزات نگهداری مواد و کالا را محکم و ایمن بسازیم!؟

اولین موردی که در طراحی انبار و انتخاب نوع سیستم قفسه بندی، دارای اهمیت است، ایمنی قفسه بندی انبار است.

از موارد بسیار مهم در طراحی انبار، طراحی صحیح سیستم قفسه بندی انبار است که باعث کاهش خطرات در محل کار و همچنین ایجاد یک انبار کارآمد می گردد و محیط انبار را برای همه کارکنان امن و سالم می نماید.

برای انتخاب یک ارائه دهنده با تجربه و معتبر، اولین مرحله ایجاد موارد ایمنی و قفسه بندی انبار است. تا به طراحی و اجرای انبار کمک کنند. در زیر به مواردی که یک انبار جهت قفسه بندی به آن نیاز دارد شرح داده خواهد شد:

طراحی و مونتاژ سیستم قفسه بندی:

باید به اندازه، شکل و وزن اقلام انبار در هنگام انتخاب قفسه بندی انبار توجه ویژه ای شود و در صورت نیاز به انواع پالت، متناسب با اندازه کالاها و ظرفیت وزن می تواند موارد سقوط و آسیب های مربوط به بارگذاری را کاهش دهد. باید به صورت گسترده یکنواخت بارگذاری در قفسه ها انجام شود تا اطمینان حاصل گردد که ظرفیت وزن به درستی توزیع شده است . فاصله بین کالاها در قفسه ها می تواند ثبات قفسه بندی را تحت تأثیر قرار دهد.

برای اینکه آسیب های بالابر و لیفتراک به حداقل برسد باید درطبقات پایین قفسه ها، بارهای سنگین تر و بزرگتر قرار گیرد و با این روش می توان به کاهش آسیب و فشار در شرایط چالش برانگیز کمک کرد.

با طراحی انبوه ، موثر و نصب و راه اندازی با ایمنی سیستم های نگهداری مواد و کالا و قفسه بندی انبار آغاز می شود، که توسط پرسنل متخصص مطابق دستورالعمل های تولید کننده انجام می شود. طراحان نوع کالا اندازه، وزن و کمیت را تجزیه و تحلیل می کند و مناسب ترین سیستم را برای محصولات انبار طراحی و اجرا می نمایند. طراحان سیستم های قفسه بندی انبار اطمینان حاصل می کنند که فاصله ای مناسب برای عبور تجهیزات جابجایی کالا فراهم شده است تا بتوانید انتقال کالاها را به راحتی انجام دهید. از محل کارشناسان کروکی برداری می کنند تا بررسی کنند و مطمئن شوند قفسه ها در معرض رطوبت بیش از حد و یا عناصر دیگر نیستند که می توانند تمامیت ساختار سیستم نگهداری مواد و کالاها را به خطر بیندازند.

باید در صورت وجود خطرات و بلایای طبیعی از جمله زلزله اقدامات احتیاطی انجام شود، که می تواند به طور بالقوه به انبار و قفسه بندی انبار آسیب برساند. اطمینان از اینکه ستون به درستی به کف زمین اتصال داده شود و كف انبار از بتن مسلح و مقاوم باشد تا در برابر لرزش و وزن کالاها تحمل لازم را داشته باشد .

محل انبار باید دارای نور مناسب باشد و فواصل اخرین طبقات با روشنایی ها رعایت شود.

بخاطر اینکه ساختار قفسه بندی نیز مطابقت داشته باشد توصیه می کنیم سیستم آبرسانی در محل انبار نصب شود. پرسنل انبار باید در مورد مکان کپسول های اطفاء حریق، تجهیزات اضطراری اطلاعات کافی داشته باشند تا در مواقع اضطراری بتوانند جهت پیشگیری اقدامات لازم را انجام دهند. 

بازرسی و خدمات:

در راستای ایمنی قفسه ها با هر شرایط کاری بازرسی منظم ضروری است. بازرسین شرایط بارگذاری را مطابق با دستورالعمل های سیستم نگهداری بررسی و ظرفیت وزن را کنترل می کنند تا بارگذاری مغایر با دستورالعمل ها انجام نشود.

بازرسی از قفسه بندی در انبار شامل کنترل نمودن اتصالات ،محکم بودن پیچ و مهره ، مهار بند ها و قرار گرفتن تمامی قطعات در محل خود و در یک راستا بودن قفسه انجام شود و نتیجه آن ارائه گزارش ها از محیط انبار می باشد.

اگر قفسه ها نیاز به تنظیم یا جابجایی دارند با تامین کننده خود تماس بگیرید تا اگر قفسه ها با یکدیگر ناسازگار هستند و ممکن است در صورتی که به طور نامناسب مونتاژ یا جابجا شوند، به کارکنان انبار آسیبی نرسد.

ایمنی تجهیزات:

بخش عمده ای از آسیب های انبار، به دلیل استفاده نامناسب از لیفتراک ها یا اپراتورهای کم تجربه اتفاق افتاده است. مهمتر از همه، استخدام اپراتورهای دارنده مجوز و تجربه کافی برای کاهش آسیب به سیستم ضروری است. استفاده از محافظ های راهرو، محافظ قاب و محافظ ستون به کاهش تخریب و طول عمر سیستم قفسه بندی کمک می کند. محافظ ها و سایر محصولات ایمنی برای حفاظت از سیستم قفسه بندی انبار و کمک به حفظ یکپارچگی سازه ارزش بسیاری دارند و در دراز مدت حتی از بروز خطرات مالی و جانی جلوگیری خواهند نمود.

هدف ما از در اختیار گذاشتن این راهنما جهت چشم اندازهای مختلف و استراتژی های خود برای به حداکثر رساندن استفاده از فضا و کاهش هزینه و زیرساخت برای افزایش سود و بهره وری به منظور بهبود تنایج می باشد.

قفسه ها را بر اساس نوع کاربرد به انواع مختلفی مانند قفسه ریلی ترکیبی ، کمد ریلی کتابخانه ، فایل و کمد نقشه ، ... تقسیم می کنند که هر کدام از آن ها دارای ویژگی های خاص و منحصر به فردی است.ما در این مقاله اطلاعاتی در مورد ایمنی انواع قفسه بندی را بیان کردیم و شما بتوانید اطلاعات مورد نیاز را کسب کنید.

 

وبلاگ مقالات