اپارات دژپاد  اینستاگرام قفسه بایگانی دژپاد  تلگرام قفسه بایگانی دژپاد  فیس بوک قفسه بایگانی دژپاد  لینکدین  توئیتر

تلفن تماس دژپاد021 88179673

دانشنامه

راهنمای انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبار

در مکان‌های صنعتی مانند سردخانه‌ها، کارخانه‌ها، شرکت‌های تولیدی و غیره معمولاً به یک انبار نیز نیاز خواهید داشت. این انبار برای ذخیره‌سازی مواد اولیه یا محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد. در یک انبار استفاده بهینه از فضا، حفظ کیفیت محصولات یا مواد خام اولیه، انبار گردانی، سهولت دسترسی، نظم بخشی به محیط و غیره باید از قفسه بندی استفاده کرد.

قفسه بندی انبار در مجموعه کمد بایگانی ریلی یا همان قفسه بایگانی ریلی قرار دارد که یک فرق اصلی با قفسه بندی پیشخوان وویترین در فروشگاه ها و مواردی از این دست دارد. در انبارها سهولت دسترسی و استفاده‌ی صحیح از کل فضای انبار اهمیت پیدا می‌کند. در حالی که در فروشگاه‌ها نمای ظاهری و بیرونی جزء ملاک‌های اولیه دسته‌بندی می‌شود. در این مقاله قصد داریم به راهنمای انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبارصحبت کنیم.

انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبار

انتخاب سیستم فسه بندی انبار با توجه به محیط و کارایی اماکن مورد بررسی قرار می گیرد هم چنین برآورد هزینه ای که توسط انباردار مورد بررسی قرار میگیرد سفارش داده می شود تا دسترسی به محصولات هم چنین در صورت نیاز به انبار گردانی را در فضای مربوطه آسان گرداند. با توجه به اینکه سیستم قفسه بندی انبار با توجه به تنوع زیاد ویژگی های منحصر به فردی در هر یک از تجهیزات انبارداری و ظروف نگهداری مواد، لازم است چند نکته مهم را در حین انتخاب مد نظر قرار دهید. گروه دژپاد انبار؛ تولید کننده سیستم های قفسه بندی انبار در ادامه مهم ترین نکات که لازم است در انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبار مد نظر قرار دهید را ارائه خواهد داد.

انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبار

انتخاب سیستم قفسه بندی انبار بر اساس ابعاد سالن

هر سالنی بسته به محیط و ابعادشان دارای ابعاد و اندازه های متفاوتی هستند مثلا انبار ردن محصولات فروشگاهی یا کارخانه جات و هم چنین عمده فروش ها در انبار هایی که بزرگ هستند، نگهداری کالا یا مواد بر روی پالت های استاندارد انجام می گیرد. البته می توان گفت شاید گزینه مناسب جهت قفسه بندی انبار سیستم راهرو باریک و یا سیستم خود راهرو باشد. در سیستم راهرو باریک با کاهش عرض راهروها امکان افزایش ظرفیت در سیستم خودراهرو با حذف کل راهروها و تبدیل آنها به محل استقرار پالتها امکان افزایش ظرفیت بوجود می‌آید.

انتخاب سیستم قفسه بندی انبار بر اساس ابعاد سالن

چگونگی دسترسی به کالا در قفسه بندی انبار

با توجه به ساختار کلی هر یک از قفسه های به کار رفته در محیط های صنعتی و غیره، چیدمان و دسترسی به کالاها با هم متفاوت می باشد. به عنوان مثال، در سیستم قفسه بندی خود راهرو بخاطر نحوه قرار گرفتن پالت ها در کنار یکدیگر، سیستم دسترسی به صورت FIFO و LIFO می باشد. در مقابل، برخی از انواع قفسه‌ها مانند قفسه بندی مشبک امکان دسترسی مستقیم وجود دارد و گزینه مناسبی برای محصولاتی می باشد که دارای تاریخ انقضا هستند. در نتیجه می توان گفت برای انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبار گزینه ایده آل را با توجه به نوع محصولات و سیستم انبارداری و نحوه دسترسی به اقلام قرار گرفته در هر قفسه برگزینید.

شکل و ظاهر کالا

اقلام قرار گرفته در انبار هر یک دارای ساختار و شکل خاصی می باشد. به عنوان مثال ممکن است کالاهای مختلف در بسته بندی های محکم قرار گرفته و در نتیجه می توان براحتی آنها را بر روی پالت ها قرار داد. در مقابل، ممکن است اقلام شکستنی و غیر مقاوم و بدون بسته بندی را در انبار قرار دهید که چیدمان آنها در پالت مناسب نخواهد بود. با توجه به تنوع زیاد در تجهیزات انبارداری، می توان بر اساس شکل و ساختار و ویژگی های ظاهری کالاها گزینه های مناسبی را از میان سیستم های قفسه بندی انبار انتخاب نمود. به عنوان مثال، باکس پالت یا پالت دیواره دار گزینه ای مناسب برای اقلام غیرمقاوم و بدون بسته بندی می باشد.

علاوه بر نوع بسته بندی کالا، لازم است با توجه به ارتفاع هر یک از اقلام و بسته هایی که در قفسه قرار می گیرند، گزینه هایی را انتخاب نمایید که ارتفاع و دهانه پالت مناسب باشد. انتخاب پالت هایی با ارتفاع و دهانه مناسب باعث میشود نه تنها چیدمان محصولات به خوبی و با نظم صورت گیرد، بلکه از فضای داخلی انبار نیز به خوبی استفاده شده و دسترسی به آنها نیز به بهترین شکل و در کمترین زمان انجام میشود.

وزن محصولات در انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبار

میزان مقاومت بدنه هر یک از سیستم های قفسه بندی با توجه به ساختار کلی آنها و جنس به کار رفته برای آنها با هم متفاوت می باشد. در نتیجه لازم است با توجه به وزن محصولات گزینه های مناسبی را انتخاب نمایید. لازم به ذکر است که با توجه به قدرت تحمل قفسه ها در نگهداری از اقلام می توان سیستم های قفسه بندی را به دو گروه کلی سبک و سنگین تقسیم بندی نمود. لذا برای انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبار که هدف نگهداری از محصولات بزرگ و سنگین می باشد، بهتر است گزینه هایی مانند قفسه بندی پالت راک و قفسه بندی پانل راک را در نظر داشته باشید.

وزن محصولات در انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبار

انتخاب پوشش کف قفسه بندی

از دیگر فاکتور های اساسی در انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبار، دقت به پوشش کف پالت ها می باشد. نوع اقلام و کالاها و میزان بزرگ و کوچکی آنها از فاکتورهایی هستند که بر این اساس باید گزینه مناسبی را از میان تعداد زیاد انواع تجهیزات انبارداری انتخاب کرد. به عنوان مثال برای انبار کردن محصولاتی شبیه به بشکه می توان قفسه بندی پالت راک را انتخاب نمود، چون در میان اجزای این گروه از قفسه ها پالت های پروفیلی ارائه می گردد که شرایط مناسبی را برای چیدمان این گروه از کالاها فراهم می کند.

قابلیت شستشو سیستم قفسه بندی انبار

برای نگهداری محصولاتی مانند مواد غذایی سردخانه ها و مواد آرایشی و بهداشتی و دارویی، قابلیت شستشو سیستم انبارداری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. در انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبار برای این گروه از محصولات و کالاها لازم است دقت داشته باشید که گزینه هایی را انتخاب نمایید که پالت آنها قابل شستشو بوده و در صورت برخورد با نم و رطوبت دچار پوسیدگی و خرابی نگردند. در این شرایط قطعا قفسه های فلزی و مقاوم گزینه های مناسبی هستند چون نه تنها براحتی ضدعفونی میشوند، بلکه در برخورد با مواد مختلف دچار خوردگی و پوسیدگی نخواهند شد و طول عمر بالایی خواهند داشت.

تولید سیستم های قفسه بندی انبار

شرکت دژپاد با بیش ازچند سال سابقه در خصوص تولید و توسعه محصولات با کیفیت از جمله قفسه ریلی مکانیکی، قفسه ریلی برقی-الکترونیک، قفسه ریلی اتوماتیک، قفسه ریلی ترکیبی، قفسه ریلی کتابخانه، قفسه متحرک چند منظوره و غیره توانسته نظر عموم را برای ارتقا و توسعه محصولاتش جلب کند.البته شما دوست عزیز میتوانید جهت دریافت مشاوره با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید تا بتوانیم بهترین پیشنهاد را در اختیارتان بگذاریم.

وبلاگ مقالات