قفسه بندی فروشگاهی دوطرفه، مزایا و کاربرد آن

ما برای خرید روزانه یا هفته ای و یا حتی ماهیانه بیشتر وقت خود را در فروشگاه های کوچک و فروشگا ه های زنجیره ای بزرگ با برندهای مختلف می گذرانیم.آیا تا به حال به سیستم قفسه بندی فروشگاه ها یا مغازه ها توجه کردید؟ و یا حتی اینکه چقدر این سیستم قفسه بندی فروشگاهی می تواند به پیدا کردن و راهنمایی شما در جنس یا کالای مورد نظر کمک کرده است ؟

 قفسه های فروشگاهی و قفسه بندی رکن اصلی وسایل و تجهیزات فروشگاه ها و سوپرمارکت ها هستند و بیشتر سوپرمارکت های بزرگ و فروشگاه های کوچک و بزرگ از آن استفاده می کنند.

قفسه ها جز تجهیزات اصلی فروشگاه ها و نقش مهمی  در توسعه کسب و کارها و سهولت فروش محصولات دارند. آنها با قرار دادن انواع محصولات در پیش چشم مشتریان باعث افزایش راندمان فروش می­ شوند و مشتری را برای خرید محصولات ترغیب می­ کنند.

 این قفسه­ ها مخصوص روزنامه، لوازم التحریر، انواع مواد غذایی بسته بندی شده و نشده (مانند میوه و سبزی)، قطعات صنعتی، سخت افزارهای رایانه ­ای، پوشاک و لباس، مواد آرایشی و بهداشتی و غیره هستند.

 انواع قفسه­ بندی فروشگاهی

دو نوع اصلی سیستم قفسه ­بندی فروشگاهی وجود دارد: قفسه­ بندی فروشگاهی یک طرفه و قفسه­ بندی فروشگاهی دو طرفه

قفسه بندی فروشگاهی یک طرفه که همان قفسه ثابت می باشد و قفسه های فروشگاهی دو طرفه معمولاً بر روی پایه اصلی قرار دارد و نمی ­تواند از موقعیت افقی خود خارج و کج شود. اجزای این قفسه پایه با قفسه­ های بالایی تفاوتی ندارد. تنها تفاوت این قفسه در این است که بر خلاف طبقات بالا به بازو یا ستون محافظ برای پشتیبانی نیاز ندارد زیرا به طور مستقیم بر روی پایه قرار گرفته است و اغلب برای بارگیری سنگین­ترین اقلام به کار می ­رود.

یکی از دغدغه های فروشگاه های بزرگ و هایپرمارکت ها عرضه کالا و امکان جذب مشتریان است. به همین دلیل قفسه­ بندی دو طرفه در انواع شکل و رنگ عرضه می­ شود که امکان جذب مشتری را افزایش می ­دهد. قرار گرفتن کالاها در ارتفاع نیز امکان دسترسی آسانتر به آنها را فراهم می­ کند و شانس دیده شدن محصولات را افزایش می­ دهد. به همین دلیل سود فروشگاه را افزایش می ­دهد، به علاوه اگر در نگهداری از آنها دقت لازم صورت گیرد تا چندین دهه می­ توانند باقی بمانند و نیاز به جایگزینی آنها به صورت مرتب نیست. اگر در این زمینه مراقبت ­های لازم صورت نگیرد، امکان تغییر ظاهری و شکستن آنها وجود دارد.

قفسه بندی فروشگاهی دو طرفه به جهت قابلیت های فراوانی که دارد بی تردید در کلیه فروشگاهها و هایپرمارکت ها مورد استفاده قرار میگیرد .این نوع قفسه بندی به سرعت قابل نصب بوده و در میانه فروشگاه قرار میگیرد .امکان نصب گارد و سبد در قفسه بندی فروشگاهی دو طرفه وجود دارد .ارتفاع طبقات و عرض قفسه و رنگ قفسه بنا به سفارش مشتریان گرامی قابل تغییر میباشد

مزایای قفسه بندی فروشگاهی دوطرفه

بهره گیری از انواع قفسه بندی های دو طرفه مدرن در فضای میانی فروشگاه ها مزایای مختلفی به همراه دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود.

امکان تغییر ارتفاع و فواصل بین طبقات

همان طور که می دانید در فروشگاه ها مخصوصا هایپر مارکت ها انواع کالا با ابعاد و حجم های مختلف عرضه می شود. با توجه به قابلیت تنظیم فواصل بین طبقات در قفسه بندی فروشگاهی دوطرفه می توان انواع کالا را در این قفسه ها جای داد. همچنین این قفسه بندی های دوطرفه از قابلیت تنظیم ارتفاع برخوردار بوده و از این رو می توان از آن در فضاهایی با ارتفاع بلند یا کوتاه بهره گرفت.

قابلیت تحمل وزن بالا

از دیگر مزایای بهره گیری از قفسه بندی فروشگاهی دوطرفه می توان به تحمل وزن بالای این قفسه ها اشاره کرد. در تولید این قفسه بندی های کاربردی از بهترین فلزات و مواد اولیه استاندارد استفاده شده که منجر به افزایش عمر قفسه بندی و استقامت بالای آن می گردد. از این رو می توان از انواع قفسه های دوطرفه فروشگاهی برای ارائه انواع کالا با حجم های متنوع بهره برد.

تنوع در رنگ بندی قفسه بندی های دوطرفه

همان طور که می دانید یکی از نکات مهم در زمینه دکوراسیون و چیدمان یک مکان مانند فروشگاه توجه به رنگ بندی اجزاء موجود می باشد. از آنجا که قفسه بندی موجود در یک فروشگاه بخش قابل توجهی از چیدمان فضا را در بر می گیرد توجه به رنگ بندی آن اهمیت زیادی دارد. تنوع در رنگ بندی قفسه بندی های دوطرفه فروشگاهی سبب شده هر خریدار بتواند متناسب با چیدمان و دکوراسیون مکان مورد نظر قفسه بندی های دوطرفه با رنگ بندی دلخواه را تهیه نماید.

دارا بودن نرده محافظ

همان طور که می دانید در فروشگاه ها و هایپر مارکت ها انواع کالا در حجم بالا در قفسه ها بر روی هم قرار می گیرد که امکان ریزش آن وجود دارد. در حالی که قفسه بندی های دوطرفه فروشگاهی دارای نرده محافظ می باشد و از ریزش انواع کالا جلوگیری می کند. از قفسه بندی های دوطرفه دارای نرده محافظ می توان برای چیدمان کالای ریز و درشت بهره گرفت.

قابلیت نصب سریع و آسان

از دیگر مزایای قفسه بندی های دوطرفه فروشگاهی که موجب استقبال خریداران شده، قابلیت نصب آسان و سریع آن می باشد. به دلیل سبک بودن قطعات قفسه بندی دوطرفه می توان با نیروی کار کم و در زمانی کوتاه کار نصب قفسه ها را انجام داد.

قابلیت نورپردازی طبقات

نورپردازی مناسب فروشگاه یکی از راه های جلب نظر و رضایت مشتری می باشد. از آنجا که قفسه بندی دوطرفه قابلیت نورپردازی را دارد می تواند روشنایی مورد نیاز را تامین کند. در حال حاضر قفسه بندی های دوطرفه فروشگاهی مجهز به سیستم روشنایی استاندارد هستند.

ما با انواع سیستم قفسه بندی مواجه هستیم مانند کمد بایگانی ریلی ،  قفسه دوار … ولی

وقتی می­ خواهید نوع قفسه ­بندی فروشگاهی را انتخاب کنید باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

بودجه در دسترس چقدر است؟ هزینه­ هایی مانند اجاره محل، آب، برق و گاز و هزینه استخدام فروشنده در این میان مهم هستند.

 بر اساس ویژگی­های کالاهایی که به نمایش در می ­آیند، کدام طرح قفسه­ بندی برای بهینه کردن هزینه­ ها و حداکثر کارایی و اثربخشی مناسب است؟

ابعاد قفسه­ ها چقدر باشد؟ و قفسه­ ها از چه جنسی باشند؟

حداکثر میزان وزنی که قفسه­ ها باید پشتیبانی کنند، چقدر است؟

انعطاف ­پذیری سیستم قفسه­ بندی چقدر باشد که بتواند نیازهای کنونی و آینده فروشگاه را پاسخ دهد؟