اپارات دژپاد  اینستاگرام قفسه بایگانی دژپاد  تلگرام قفسه بایگانی دژپاد  فیس بوک قفسه بایگانی دژپاد  لینکدین  توئیتر

تلفن تماس دژپاد021 88179673

دانشنامه

انواع و کاربرد سیستمهای قفسه‌بندی انبارداری چیست؟

قفسه بندی انبارداری متشکل از سازه ای فلزی، چوبی و یا پلاستیکی می باشد که دارای سطوح قابل بارگذاری و یا دسترسی باشد، قفسه بندی نقش بسزایی در جهت ساماندهی و نظم دهی به چیدمان و نگهداری اقلام دارد، در همه ابعاد زندگی (شخصی، کاری، اجتماعی) نیاز به این صنعت وجود دارد، صنعت قفسه بندی انبار داری (سیستم‌های قفسه بندی انبار و نگهداری مواد و کالا) به جهت رفع نیازهای چاره‌سازی انبار و فضا به وجود آمده و تاکنون توانسته با الگوبرداری از تکنولوژی و طراحی شرکت‌های بزرگ اروپایی پیشرفت بسزایی در جهت ارتقای سطح سیستم‌های قفسه‌بندی در کشور ایفا کند،  قفسهبندی انبارداری  بسته به فضا و نیاز کاربران آن دارای قابلیت اجرا به‌ صورت یکپارچه، ترکیبی و یا مکانیزه می‌باشند، اشتباهی که اکثر افراد هنگام مراجعه و یا تماس های ابتدایی دارند این است که خواستار اعلام قیمت بصورت متری (متر مربعی یا متر مکعبی) می باشند، محصولات قفسه بندی انواع مختلف دارند و همچنین هر محصول از پارامترهای مختلفی اعم از طول، عرض، ارتفاع، میزان تحمل هر طبقه، نوع ورق، ضخامت ورق و نوع رنگ و ... تشکیل شده است، امروزه با نیاز به بهره‌وری در زمان و مکان و استفاده بهینه از فضا، سیستمهای قفسهبندی انبارداری نقش قابل‌توجهی در کمک به صنعت و بخصوص صنعت انبارداری و لجستیک دارد. در ادامه انواع سیستمهای قفسه بندی شرح داده شده است با ما همراه باشید:

_  قفسه‌بندی ثابت

_ قفسه‌بندی متحرک

_ قفسه بندی انبار تمام اتوماتیک

_ قفسه‌بندی فروشگاهی

_ قفسه بندی مشبک

_ قفسه بندی کتابخانه ای (دفتری)

 

انواع و کاربرد سیستمهای قفسه‌بندی انبارداری

 

قفسه بندی ثابت (انبارداری)

یکی از پرکاربردترین سیستمهای قفسه‌بندی انبار، قفسه بندی ثابت می‌باشد ، قفسه بندی ثابت انواع مختلفی دارد اعم از:

_ قفسه بندی ثابت پالت راک:

قفسه‌بندی پالت راک برای کالاهای سنگین و دارای حجم مورد مصرف قرار میگرد، این اقلام روی پالت‌های مسطح و یا پالت‌های دیواره دار به‌صورت یکپارچه خواهند گرفت و توسط لیفتراک بارگذاری میشوند، قفسه بندی پالت راک از اجزای مختلفی اعم از: قاب و اجزای آن، بازو (در ابعاد و تحمل‌های مختلف)، رابط‌های بین قاب، قفل بازو، زیر پالتی، پالت پروفیلی، محافظ ستون، بازوی تقویت، زیر جعبه‌ای، محافظ قاب و ... تشکیل شده است، رنگ استاندارد قاب‌ها معمولا طوسی، بازوهای و اجزای طبقات نارنجی و اتصالات گالوانیزه طراحی شده است، این قفسه بندی ها در انبارهای مواد، کالاها، قطعات سبک و سنگین، سردخانه‌ها و سایر موارد، کاربرد دارد.

_ قابلیت جابجایی ارتفاع طبقات در قفسه بندی پالت راک

_ تنوع در اندازه‌ها و تحمل‌های طبقات قفسه بندی پالت راک

_ دسترسی آسان به طبقات بارگذاری

_ قابلیت اتصال پیچ و مهره‌ای قفسه بندی پالت راک به یکدیگر

_ طراحی و اجرا به‌صورت چندین طبقه و متناسب با ارتفاع و ابعاد فضای موجود

_ قفسه بندی ثابت خود راهرو (انبارداری) :

این نوع قفسه‌بندی علاوه بر محل بارگذاری بارهای پالتی، مسیر تردد لیفتراک نیز می باشند که راهروهای اضافی در قفسه بندی خودراهرو حذف شده، در این روش آخرین بار گذاشته شده، اولین باری است که  قابل ‌برداشت است یعنی روش (LIFO) و به‌ استثناء بازو، ریل‌ها و تعدادی از مهاربندها سایر اجزا شباهت زیادی به قفسه پالت راک دارد، اجزای قفسه بندی خودراهرو شامل قاب و اجزای آن (در ابعاد مختلف)، بازوهای شیب‌دار(در ابعاد و تحمل‌های مختلف)، بازوهای مهار سقف (در ابعاد و تحمل‌های مختلف)، مهاربندهای پشت و بین قاب، ریل‌های طبقات، استپ پالت و اتصالات می باشند، قفسه بندی خودراهرو دارای رنگ استاندارد قاب طوسی می باشد و از اجزای مختلفی اعم از بازوهای شیب‌دار نارنجی، ریل‌ نارنجی، مهاربند نارنجی یا طوسی و اتصالات گالوانیزه تشکیل شده است. کاربرد قفسه بندی خودراهرو در سردخانه‌ها و انبارهای مواد و انبارهای محصول بهترین کاربرد دارند.

_ افزایش حجم پالت گذاری در سطح و ارتفاع انبار به چند برابر، به دلیل استفاده از تونل‌های بارگذاری قفسه بندی خود راهرو

_ بارگذاری توسط لیفتراک از انتهای تونل و بالعکس قفسه بندی خود راهرو برای تخلیه بار از ابتدای تونل برداشت انجام می‌گردد.

_ اولین خروجی پالت آخرین ورودی است(LIFO)

_ قفسه بندی ثابت بازویی (انبارداری) :

قفسه‌بندی بازویی انبار جهت نگهداری بارهای سنگین، حجیم لوله‌ای، شاخه‌ای و یا رولی و ورقی که توسط لیفتراک جابجا می‌شوند مورد استفاده قرار میگیرند، قفسه‌بندی بازویی انبار با حداکثر ارتفاع 12 متر و ابعاد مختلف قابلیت اجرا در انبارهای کوچک و بزرگ را دارند، اجزای قفسه‌بندی بازویی انبار از پایه و ستون، بازو، مهاربندهای افقی و ضربدری، پین اتصال بازو، پین جلوگیری از ریزش بار و سایر اتصالات می باشد، در قفسه‌بندی بازویی انبار رنگ ستون‌ها و پایه ستون‌ها طوسی، بازوها نارنجی، مهاربندها طوسی و سایر اتصالات گالوانیزه طراحی شده است. کاربرد قفسه‌بندی بازویی انبار مناسب استفاده در بارهای شاخه‌ای مثل لوله‌های فلز، پروفیل‌های سبک و سنگین، الوار، ورق‌های چوبی و نئوپان، میلگرد، جعبه‌های حجیم و سنگین و رول‌های فرش و فرشینه (موکت)

_ نداشتن ستون در جلوی قفسه‌بندی بازویی انبار که حداکثر دسترسی در بارگذاری اقلام با ابعاد متنوع را فراهم می‌نماید

_ قابلیت اجرا در مؤلفه‌های ارتفاع، طول بازو، دهانه‌ها و تحمل بار مختلف در قفسه‌بندی بازویی انبار

_ قابلیت بارگذاری توسط لیفتراک قفسه‌بندی بازویی انبار

_ تنظیم ارتفاع بازوهای قفسه‌بندی بازویی انبار طبقات با فواصل 15 سانتیمتر

 

قفسه بندی ثابت (انبارداری)

 

_ قفسه بندی ثابت کفپوشدار سبک (انبارداری) :

قفسه‌بندی کفپوشدار سبک انبار مشابه قفسه‌بندی راک کفپوشدار سنگین است ولی تفاوتی که قفسه بندی کفپوشدار سبک انبار دارد در نگهداری بارهای حجیم و نیمه سنگین می باشد، قفسه بندی کفپوشدار سبک انبار تحمل بارگذاری کمتری دارد و توسط نفر قابل جابجایی است، اجزای قفسه بندی کفپوشدار سبک انبار شامل قاب و اجزای آن عبارتند از: بازو  (در ابعاد و تحمل‌های مختلف)، رابط‌های بین قاب، قفل بازو، کف‌پوش‌های طبقات(در ابعاد و تحمل‌های مختلف) می‌باشد، رنگ استاندارد قاب‌ قفسه بندی کفپوشدار سبک طوسی، بازو قفسه بندی کفپوشدار سبک انبار دارای طبقات نارنجی، کف‌پوش‌ قفسه بندی کفپوشدار سبک انبار طبقات طوسی یا گالوانیزه و اتصالات گالوانیزه تشکیل شده است. کاربرد قفسه‌بندی کفپوشدار سبک انبار در انبارهای مواد، انبارهای محصول، انبار قطعات یدکی و سردخانه‌ها می باشد.

_ طراحی و اجرا به‌صورت یک یا چندطبقه در ارتفاع، متناسب با ارتفاع سالن

_ همراه با راهروهای ارتباطی پلکان، نرده، بالکن و بالابر قفسه بندی کفپوشدار سبک  انبار

_ امکان خرده برداری به دلیل سهولت در دسترسی کلیه طبقات قفسه بندی کفپوشدار سبک انبار

_ امکان اجرا در ارتفاع و به‌صورت طبقات متعدد

_ امکان قفسه‌بندی در حداکثر ارتفاع فضاهای موجود

_ پشتیبانی از تأسیسات سالن و انبار مانند سیستم‌های روشنایی و اطفاء حریق

_ افزایش چشمگیر نظم و سطح ایمنی انبار و کالاهای بارگذاری شده

_ قابلیت اتصال تمامی قفسه بندی کفپوشدار سبک انبار به‌صورت پیچ و مهره‌ای

_ قابلیت اجرای سریع و کاهش یا افزایش ابعاد قفسه بندی کفپوشدار سبک انبار

قفسه بندی متحرک انبارداری

جدیدترین ، بروزترین و پیشرفته‌ترین نوع سیستم‌ قفسه‌بندی متحرک انبار قفسه بندی متحرک انبار نامیده می شود، قفسه بندی متحرک  انبار با بهره‌گیری از فناوری مکانیکال و الکتریکال توانسته در پیشبرد اهداف صنایع و سازمان‌ها بسیار مفید واقع باشدمواردی که در قفسه بندی  متحرک انبار ارائه شده است عبارتند از :

1_ موبایل راک

2_ شاتل درایوین

3_ خود جریان

4_ خود تغذیه

5_ خود برگشت

6_ بایگانی متحرک

 

قفسه بندی ثابت کفپوشدار سبک (انبارداری)

 

انبار تمام اتوماتیک(خود سوله)

انبار تمام اتوماتیک (خود سوله) در واقع یک پالت راک مخصوص می باشد که سازه آن توان تحمل بارهای سقف و دیوار را داراست، به‌طوری‌که عملاً مشتری هزینه‌های ساخت یک سوله اعم از بتن‌ریزی فونداسیون تا اسکلت را می تواند به نفع خود برنامه ریزی و صرفه جویی کند.

 

انبار تمام اتوماتیک(خود سوله)

 

قفسه بندی فروشگاهی

قفسه بندی فروشگاهی متداول ترین و پرمصرف ترین سیستم قفسه بندی است که مناسب جهت فروشگاه های زنجیره ای، هایپرمارکتها و سوپر مارکت ها می باشد. قفسه بندی فروشگاهی جهت بارگذاری اقلام سبک تا نیمه سنگین کاربرد دارد و در انواع دیواری، یک طرفه و دو طرفه خودایستا قابل اجرا است. اجزای قفسه بندی فروشگاهی شامل ستون‌های دیواری یا خود ایستا، لچکی طبقات، کفه‌ها یا طبقات، کتیبه جلو یا پاخور، پانل‌های پشت، جا کارتی و ... در ابعاد و رنگ‌های مختلف می باشد. در قفسه بندی فروشگاهی بدلیل شکل ظاهری و نوع طراحی لوکس مناسب جهت فروشگاه‌های زنجیره‌ای، هایپر مار کت‌ها و سوپرمارکت‌های بخش خصوصی می‌باشد، قفسه بندی فروشگاهی تاثیر زیادی در فضاسازی و ساختار سازی فروشگاهها را به خود اختصاص داده است.

 

قفسه بندی فروشگاهی

 

قفسه بند ی مشبک (پیچ و مهرهای)

 متداول ترین و پرکاربردترین قفسه بندی، قفسه‌بندی مشبک یا پیچ و مهره ای نام دارد، قفسه‌بندی مشبک یا پیچ و مهره ای بسیار پرمصرف‌ در بین انواع قفسه‌بندی می باشد، قفسه‌بندی مشبک یا پیچ و مهره ای جهت نگهداری اقلام سبک و کم‌حجم که به‌صورت دستی بارگذاری می‌شوند مورد استفاده قرار میگیرد، قفسه‌بندی مشبک یا پیچ و مهره ای از نبشی‌های سوراخ‌دار (در ابعاد مختلف)، پانل‌ها یا کفه‌ها و پیچ و مهره تشکیل‌شده و مونتاژ بسیار آسان و سریعی دارد، قفسه‌بندی مشبک یا پیچ و مهره ای در رنگ‌های استاندارد طوسی، آبی، سفید تولید و توزیع می شود. کاربرد قفسه‌بندی مشبک یا پیچ و مهره ای جهت نگهداری و انبارش ملزومات، ابزارآلات، قطعات یدکی و سایر اقلام در انبارها، انباری‌های منازل، فروشگاه‌ها و مغازه‌ها، سالن‌ها و مجموعه‌های اداری و بایگانی می باشد، نصب این سازه به‌سادگی و با کمترین ابزار و در سریع‌ترین زمان امکان‌پذیر است.

_ قفسه‌بندی مشبک یا پیچ و مهره ای در اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف و متنوع تولید و عرضه می شوند.

_ قابلیت دسترسی آسان به اقلام قفسه‌بندی مشبک یا پیچ و مهره ای با وجود طبقه‌های متعدد

_ امکان نصب پلکان، نرده، راهرو و بالابر در قفسه‌بندی مشبک یا پیچ و مهره ای

_ نصب سریع و آسان قفسه‌بندی مشبک

_ قابلیت کاهش یا افزایش ارتفاع و تعداد طبقات قفسه‌بندی مشبک

_ قابل ‌استفاده جهت ساخت دیواره‌های کاذب، سقف سبک، بالکن و میز کار قفسه‌بندی مشبک

 

قفسه بند ی مشبک (پیچ و مهره‌ای)

 

قفسه بندی کتابخانه ای (دفتری)

 در مراکز کتابخانه ای و بایگانی های دفتری و مراکز نگهداری اسناد بیشتر از قفسه‌بندی کتابخانه ای (دفتری) جهت نگهداری بارهای سبک و لوازم دفتری و کتابخانه‌ای استفاده خواهد شد، اجزای قفسه‌بندی کتابخانه ای (دفتری) شامل ستون، بست اتصال ستون‌ها، بازو، کفه یا طبقه، کفی ستون، کلیپ تکیه‌گاه کفه و درپوش پلاستیکی ستون می باشد، معمولاً به رنگ سفید ارائه شده است. کاربرد قفسه‌بندی کتابخانه ای (دفتری) جهت استفاده در مصارف خانگی، اداری و بایگانی و همچنین برای مصارف فروشگاهی و انبار کالاها و قطعات یدکی می باشد.

_ تنوع قفسه بندی کتابخانه ای (دفتری) در ابعاد دهانه، عمق، ارتفاع

_ دسترسی آسان و سریع به اجناس و زیبایی قفسه بندی کتابخانه ای (دفتری)

_ قابلیت تنظیم ارتفاع طبقات قفسه بندی کتابخانه ای (دفتری) به دلیل وجود شکاف‌های متوالی در طول ستون و تغییر تعداد طبقات

 

قفسه بند ی کتابخانه ای

 

 

 

 

 

دانشنامه

  • Start Publishing Date

امنیت بایگانی ریلی یکی از مواردی است که زبانزد کاربرانی که محصولات بایگانی ریلی خریداری میکنند می‌باشد و هرکدام از سیستم های بایگانی ریلی دارای اهمیت ها و کاربرد های خاصی هستند و میتوان گفت بایگانی ریلی از تعداد قفسه های متحرک تشکیل شده است که استفاده از این قفسه بایگانی ریلی باعث میگردد که با حذف ...

امروزه استفاده از بایگانی ریلی در تمامیه حوزه های کاری بسیار ضروری می‌باشد و میتوانیم بگوییم یکی از امن ترین و پرکاربرد ترین محصولات به حساب می آید به همین دلیل افراد بسیاری به دنبال استفاده از بایگانی ریلی هستند به همین دلیل هزینه و قیمت بایگانی ریلی برایشان قابل اهمیت می‌باشد. عوامل بسیاری در ...

بایگانی ریلی چیست

شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که بخواهید برای انجام کاری به مراکز انتظامی و قضایی مراجعه کنید یا شاید نفرات بیشماری را در این اماکن دیده باشید، در این صورت می توان گفت محیط هایی که تعداد زیادی از افراد در این مکان ها برای انجام امور تردد میکنند دارای اسناد و مدارک بیشماری هستند که بایگانی کردن آن ...

قفسه متحرک یا ریلی

شاید برای شما عزیزان نیز پیش آمده باشد که بخواهید سند یا مدارکی را درجایی قراردهید که دیگر مجبور نباشید تمام خانه یا اداره را برای آن سند بگردید و یا میخواهید که علاوه بر قابل دسترس بودن طول عمر مدارک و اسناد شما بیشتر باشد، در چنین موردی میتوان از سیستم قفسه ریلی یا بایگانی ریلی استفاده نمود بدین ...

در مکان‌های صنعتی مانند سردخانه‌ها، کارخانه‌ها، شرکت‌های تولیدی و غیره معمولاً به یک انبار نیز نیاز خواهید داشت. این انبار برای ذخیره‌سازی مواد اولیه یا محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد. در یک انبار استفاده بهینه از فضا، حفظ کیفیت محصولات یا مواد خام اولیه، انبار گردانی، سهولت دسترسی، نظم بخشی به ...

قفسه های  ریلی

همانطور که می‌دانید برای آن که فضای محیط خود را قفسه بندی کنیم باید ابتدا نوع بایگانی خود را مشخص کنیم مثلا بدانیم که چه تعداد مدارک و اسنادی را قرار است بایگانی کنیم و قرار است تا چند سال از این بایگانی استفاده کنیم، چه مقدار بودجه برای تامین بایگانی احتیاج داریم و چه مقدار بودجه در دسترس داریم و ...

 قفسه زونکن دوار

زونکن وسیله ای است که برای بایگانی اسناد و مدارک و دسته بندی آن ها در شرکت ها و ادارات، مداراس  انجام می گیرد، که خود این پوشه ها و زونکن ها در قفسه هایی که به نام قفسه بایگانی زونکن نگهداری می شوند .امروزه قفسه های بایگانی زونکن در طرح ها و اشکال مختلفی در بازار وجود دارند که طبق نیاز و مکان های ...

بسیاری از افراد بتوانند یکی از بهترین و شیک ترین پیشخوان و ویترین را داشته باشند به دنبال قفسه بندی ویترین و پیشخوان خود هستند که به این منظور می توانید با افراد متخصص در این حوزه مشورت نموده و راهنمایی های لازم را دریافت کنید که البته کاربرد فروشگاه تان نیز در این امر تاثیرگذار خواهد بود.

پیشخوان ...

یک سیستم قفسه بندی خوب علاوه بر اینکه باید قادر باشد بارهای بسیار سنگین را نگه داری کند باید سبک و با دوام هم باشد. شما به این مطلب پاسخ مثبت می دهید چون می دانید قفسه ها باید آن قدر مقاوم باشند تا توانید از آن ها برای نگهداری چندین تن کالا و تجهیزات با ارزش استفاده کنید.اما چه تضمینی وجود دارد در ...

امروزه استفاده از انواع قفسه بندی انبار بسیار گسترش پیدا کرده است، به منظور راحت تر شدن انبارداری. قفسه بندی ها کسب و کار شده منظم تر کرده و خرید و فروش کالاها را آسان تر می کند.

در سال های اخیر با پیشرفت های تکنولوژیکی سیستم انبارداری و قفسه بندی انبارها دچار تغییر و تحولات مهمی شده است.

افزایش ...

 قفسه، به هر سازه ای که از فلز و چوب یا پلاستیک ساخته شده باشد و دارای سطح هایی باشد که قابل بارگذاری و دسترسی باشد گفته می شود.

صنعت قفسه بندی از گذشته تا به امروز کاربرد بالا و نقش بسزایی در ساماندهی و نظم دهی و چیدمان و نگهداری اقلام داشته است و در همه ابعاد زندگی شخصی، کاری، اجتماعی،...نیاز به ...

ما برای خرید روزانه یا هفته ای و یا حتی ماهیانه بیشتر وقت خود را در فروشگاه های کوچک و فروشگا ه های زنجیره ای بزرگ با برندهای مختلف می گذرانیم.آیا تا به حال به سیستم قفسه بندی فروشگاه ها یا مغازه ها توجه کردید؟ و یا حتی اینکه چقدر این سیستم قفسه بندی فروشگاهی می تواند به پیدا کردن و راهنمایی شما در ...

Load More