ایمنی در قفسه ریلی انبار

قفسه های ریلی انبار یکی از محصولات پر استفاده در انبارها، کارخانجات و فضاهای صنعتی میباشند که ایمنی در قفسه ریلی انبار از لازمه های استفاده از این محصول است. این قفسه ها به دلیل دارا بودن ظرفیت بالا، جهت نگهداری کالا و سازماندهی بهتر فضای انبار، مورد توجه قرار گرفته است. اما با توجه به اینکه قفسه های ریلی انبار ممکن است با خطراتی همراه باشند باید در ادامه به نکات ایمنی این کالای قابل استفاده بپردازیم.

 • باید اطمینان حاصل نمایید تا قفسه ها به درستی نصب شده اند و هیچ گونه خطری برای کارکنان وجود ندارد.
 • قبل از شروع به کار با قفسه های ریلی، باید اطمینان حاصل نمایید که وزن کالاها مناسب برای قفسه ها بوده و ضربه هایی که به قفسه وارد میشود، برای آنها مضر نیست.
 • از قفسه های ریلی به عنوان صندلی و یا محل استراحت استفاده نکنید زیرا این کار ممکن است سبب تخریب قفسه شود و خطرات جدی را برای کارکنان ایجاد نماید.
 • از ایجاد اضطراب در فضای انبار خودداری نمایید زیرا ممکن است سبب ضربه به قفسه ها شده و جان افراد را به خطر بیاندازد.
 • هرگز تلاش نکنید تا کالاها و یا محصولات خود را به صورت دستی در داخل فضای قفسه ریلی قرار دهید. بهتر است این کار با استفاده از دستگاه های باربری انجام گیرد تا خطرات ناشی از برداشتن و جابه جایی کالاها کاهش یابد.
 • پیش از حرکت قفسه های ریلی از این بابت مطمئن شوید که مسیر حرکت آنها خالی از اشیا و کارکنان است و هیچ خطری برای آنها وجود ندارد.
 • همواره به تعلیمات و آموزش های ایمنی مرتبط با قفسه های ریلی احترام بگذارید و از استفاده صحیح و مناسب این محصول پیروی کنید.
 • در صورت وجود هرگونه مشکل یا خطر، فورا به مدیریت انبار و اخد خود اطلاع دهید تا مسئولان بتوانند با سرعت، به رفع مشکل بپردازند.

نکات مهم در طراحی، چیدمان و نصب قفسه ریلی

 • هنگامی که قصد دارید قفسه ریلی را برای طراحی، چیدمان و نصب انتخاب نمایید باید به حجم، اندازه، شکل، وزن محصولات و کالاهایی که قرار است در داخل آن بایگانی نمایید، توجه کنید تا متناسب با فضا و نیازهای انبار باشد.
 • استفاده از انواع پالت، در صورت لزوم و با توجه به حجم کالاها و ظرفیت وزن، میتواند از سقوط و تلفات برای کالاها جلوگیری نماید.
 • بارگذاری کالاها در قفسه ها باید به صورت یکنواخت انجام شود تا از توزیع نامتوازن وزن جلوگیری گردد و استحکام قفسه بندی حفظ شود.
 • فاصله مناسب بین کالاها در قفسه ها به حفظ استحکام قفسه بندی کمک میکند.
 • در قفسه ها، بارهای سنگین تر و بزرگتر، باید در زیرین قرار گیرند تا در شرایط چالش برانگیز به کاهش آسیب و فشار کمک شود.

ایمنی در طراحی سیستم قفسه ریلی انبار

در تمامی محصولات اعم از بایگانی ریلی اگر ایمنی در طراحی سیستم قفسه ریلی انبار رعایت نگردد سبب خسارت جبران ناپذیری هم برای فرد و هم برای دیگران خواهد داشت. پس قبل از آنکه محصولی را خریداری نمایید حتما به نکاتی که در موارد پایین به آن اشاره کرده ایم توجه نمایید تا دچار مشکل نشوید.

دقت در انتخاب نوع قفسه ریلی انبار

بهترین قفسه ریلی انبار همانی است که با شرایط انبار، ویژگی های کالا و وزن و شرایط محیطی آن سازگار باشد تا نه تنها از خراب شدن ساختار قفسه جلوگیری نماید بلکه ریزش کالاها نیز کمتر شود. قفسه بندی پالت راک، قفسه بندی پانل راک و قفسه بندی متحرک قفط مثالی از تنوع قفسه های انبار هستند.

جنس قفسه ریلی انبار

 • یکی از موارد بسیار مهم در نکات ایمنی، جنس قفسه ریلی انبار است که این محصول باید مقاومت بسیار خوبی در برابر هر گونه شرایط دمایی، ضربه و مواد خورنده داشته باشد. بدنه قفسه باید با مواد با کیفیت ساخته شود تا در صورت برخورد با لیفتراک و مانع، شکسته و آسیب نبیند. همچنین لازم به ذکر است که به جهت افزایش ایمنی هر چه بیشتر این محصول باید بدنه آن ضد زنگ و پایدار در برابر هرگونه رطوبت و نم باشد.
 • ایمنی در طراحی سیستم قفسه ریلی انبار باعث میگردد تا دستورالعمل های تولید کننده برای نصب این محصول به درستی انجام گیرد.
 • محاسبات دقیق کارشناسان طراح قفسه بندی انبار باعث میگردد تا قفسه های مناسبی برا محصولات انبار طراحی شود.
 • کارشناس سیستم های قفسه بندی انبار با هدف ایجاد فضایی ایمن به جهت جا به جایی کالاها، فاصله های مناسبی را بین قفسه های انبار تعیین میکند.

محل انبار و نکات طراحی فضا

برای ایجاد شرایط مناسب در محل نگهداری کالاها، لازم است تا محل انبار دارای نورپردازی مناسب باشد و فضایی روشن و پر نور ایجاد شود. البته توصیه میگردد که یک سیستم آبرسانی برای محل انبار نصب نمایید که با ساختار قفسه بندی فلزی نیز سازگاری داشته باشد.

نتیجه گیری

مجموعه دژپاد با سال ها تجربه در زمینه طراحی و ساخت انواع سیستم های قفسه بندی انبار توانسته است محصولاتی بسیار با کیفیت همراه با متریال مناسب را با توجه به استانداردهای مربوط به طراحی قفسه ها استفاده نماید تا سیستم های قفسه بندی ایمنی را تولید نماید. کارشناسان این مجموعه آماده ارائه مشاوره رایگان قبل از خرید قفسه های انبار برای کاربران هستند. در این شرکت میتوانید انواع محصولاتی نظیر کمد بایگانی ریلی، کمد ریلی برقی الکترونیک، کمد ریلی اتوماتیک، کمد ریلی ترکیبی، کمد ریلی کتابخانه، قفسه متحرک چند منظوره، قفسه ریلی انبار و غیره را با توجه به ابعاد و اندازه های مد نظر سفارش دهید.