طراحی و نصب قفسه بایگانی ریلی در انبارها به عنوان یکی از بهترین راه حل های مدیریت فضا و سازماندهی کالاها در انبارها شناخته میشود. با نصب قفسه بایگانی ریلی، فضای انبار به بهترین نحو استفاده میگردد و کالاها به صورت دقیق و سریع قابل دسترس هستند. برای طراحی قفسه بایگانی ریلی ابتدا باید نوع کالاهایی که در انبار نگهداری میشوند از جمله وزن و حجم آنها را بررسی کنید. سپس با توجه به نوع و تعداد قفسه هایی که باید نصب شود. برای نصب قفسه بایگانی ریلی، معمولا از متخصصین حرفه ای استفاده میگردد که با توجه به نوع کالاها و فضای انبار، بهترین راه حل های نصب و مدیریت قفسه ها را ارائه میدهند.

در طراحی و نصب قفسه بایگانی ریلی، از مواد باکیفیت و استحکام بالا استفاده میشود تا بتواند وزن کالاها را تحمل کند. همچنین این قفسه ها معمولا قابل تنظیم هستند. به طوری که بتوانند به نیازهای انبار و کالاها سازگار باشند. پس از نصب قفسه بایگانی ریلی، باید کالاها با دقت در این مکان قرار بگیرند و به صورت پیوسته چک و بازرسی گردد تا بهترین نتیجه را به دست اورد. در ادامه به بررسی طراحی سیستم های قفسه بندی میپردازیم با دژپاد همراه باشید.

طراحی سیستم های قفسه بایگانی ریلی

در طراحی سیستم های قفسه بایگانی ریلی مواردی در نظر گرفته میشود که این موارد عبارتند از:

  • اندازه و ابعاد( طول، عرض، ارتفاع) فضای موجود
  • نوع بارگذاری کالاها جهت بارگذاری هم به صورت دستی و هم به صورت ماشینی
  • محصولات از لحاظ شکل ظاهری، حجم، وزن با یکدیگر متفاوت میباشند( کارتنی، پالتی، لوله ای، بایگانی، ابزار و غیره )
  • ظرفیت مورد نیاز بر اساس جهت انبارش( این مورد بسته به نیاز مصرف کننده متغیر است)

اندازه، ابعاد( طول، عرض، ارتفاع) فضای موجود انبار

ابعاد و اندازه قفسه بایگانی ریلی تاثیر بسیاری در طراحی و نوع طراحی سیستم قفسه بندی دارد. به طوری که میتوانیم بگوییم هرچقد ارتفاع فضا بیشتر شود به طبع ظرفیت محصول نیز جهت ایجاد انبار 3 برابر افزایش می یابد و در خصوص صرفه اقتصادی میتواند در بهینه سازی فضا کمک بسیار زیادی کند.

طول و عرض فضای موجود

طول و عرض فضای موجود میتواند تاثیر بسیاری در فضای انبار بگذارد به طوری که اگر طول و عرض کمتر از حد استاندارد باشد استفاده نمودن از انواع سیستم های قفسه بندی ریلی امکان پذیر نخواهد بود. دلیل این موضوع این است که در بیشتر سیستم های قفسه بندی، نیاز به وجود راهروهای تردد دستگاه های حمل و جابه جایی کالاها باید وجود داشته باشد. که این دستگاه ها میتواند شامل( لیفتراک، استکر، پالت و غیره باشد)محدودیت طول و عرضی فضا سبب از بین رفتن ظرفیت قفسه بندی میگردد. نکته ای که خیلی مورد اهمیت میباشد این است که هرچقدر فضای بزرگتری برای قفسه بایگانی ریلی داشته باشید، نوع یکپارچگی قفسه ها بیشتر میگردد.

نوع بارگذاری اقلام جهت انبارش( دستی و یا ماشینی)

در انتخاب و طراحی قفسه بندی، نوع اقلام و بارهایی که جهت قفسه بندی و ایجاد انبار مورد نیاز هستند، تاثیر بسزایی دارد. به عنوان مثال، اگر بار با استفاده از ماشینی مانند لیفتراک، ریچتراک یا استکر حمل و نگهداری می شود، قفسه بندی پالت راک، خودراهرو (درایوین) و کانتیلور (بازویی) مناسب هستند. اما اگر بار بصورت دستی حمل و نگهداری می شود، قفسه بندی مشبک، راک کفپوشدار سنگین و سبک، دفتری، فروشگاهی و غیره مناسب هستند.

نوع بار از نظر شکل ظاهری و حجم و وزن بارها

در پیاده سازی و اجرای سیستم های قفسه بندی انبار و نگهداری مواد و کالا، یکی از مهمترین پارامترها و شاخصه‌ها، نوع بار و اقلام مورد نیاز به نگهداری است. با توجه به اینکه نوع بار و اقلام تاثیر بسزایی در طراحی قفسه بندی دارند، لذا قبل از پیاده سازی، باید جزئیات و نوع اقلام و بارها را به دقت بررسی کرده و سپس با فراخور آن، نوع قفسه بندی مناسب برای انبار طراحی شود. به عنوان مثال، نوع بار و اقلام مورد نظر برای نگهداری محصولات الکترونیکی با نوع بار و اقلام مورد نیاز برای نگهداری محصولات شیمیایی ممکن است متفاوت باشد و بنابراین نوع قفسه بندی متفاوتی برای هر کدام نیاز است.

برای توضیح بیشتر میتوان گفت:

در صورتی که بارگذاری در قفسه صنعتی با استفاده از پالت باشد، از 3 نوع سیستم قفسه بندی (پالت راک، درایوین و کانتی لور) استفاده می‌شود. اما اگر بارگذاری در قفسه ها بصورت دستی باشد، بسته به شکل، حجم و وزن کالاها، نوع قفسه بندی در نظر گرفته می شود. برای بارهای حجیم و سنگین بیشتر از 500 کیلوگرم، از سیستم قفسه‌بندی راک کفپوشدار سنگین یا همان بالکی راک استفاده می‌شود. اما برای بارهای حجیم و سبکتر از 500 کیلوگرم، از قفسه بندی راک کفپوشدار سبک یا لانگ اسپن استفاده می‌شود. جهت نگهداری اقلام سبک و کم حجم و ابزارآلات از سیستم قفسه بندی مشبک استفاده می‌شود.

همچنین برای نگهداری ملزومات اداری مانند زونگن، کتاب و سایر اقلام، از قفسه بندی بایگانی ریلی، ریوت، ایزی رکت و حتی مشبک استفاده می‌گردد. برای نگهداری اقلام فروشگاهی و سوپرمارکتی، از قفسه بندی هایپری و فروشگاهی استفاده می‌شود. به طور کلی، در مواقعی که به درخواست مشتری و بر اساس نیاز، می‌توان در فضای انبار چندین نوع قفسه بندی به صورت تلفیقی و یا ترکیبی به کار برد تا به اهداف و نیازهای مشتری رسیدگی شود.

انتخاب ظرفیت مناسب برای انبارش به درخواست مشتری

یکی از بزرگترین دغدغه های مشتریان در زمینه نگهداری و انبارش مواد و کالاها، انتخاب ظرفیت مناسب برای انبار است. لذا طراحی قفسه‌بندی باید به این دغدغه پاسخگو باشد و ظرفیت مناسب جهت نگهداری و انبارش مواد و کالاها را فراهم کند.

نتیجه گیری

مجموعه دژپاد یکی از بزرگترین و قدیمی ترین مجموعه های تولید کننده انواع محصولات بایگانی ریلی شامل: کمد ریلی مکانیکی، کمد ریلی اتوماتیک، کمد ریلی برقی الکترونیک، کمد ریلی کتابخانه، قفسه ریلی انبار و غیره میباشد. جهت خرید و مشاوره میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید. این محصولات با توجه به ابعاد مشتری تولید میگردد، پس با خیالی راحت میتوانید از امکانات این قفسه بایگانی ریلی استفاده نمایید.