انبارگردانی و کنترل موجودی های انبار

قفسه بندی پالت راک یا قفسه پالت راک

انبار گردانی روشی کار آمد در انبار های کوچک و بزرگ برای کسب اطلاعاتی مانند تعداد کالاهای موجود در انبار، محصولات معیوب و .. نیز می باشد. اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره انبار گردانی و نحوه  کنترل موجودی در انبار هستید در ادامه این مطلب همراه دژپاد صنعت بایگان باشید.

مختصری درباره مفهوم انبار گردانی

یکی از کارهای مهمی که در انبار ها انجام می دهند انبار گردانی است. انبار گردانی برای چک کردن موجودی انبار ها استفاده می شود و بسیار مهم است. چک کردن موجودی کالا در انبار بهتر است به صورت روزانه انجام شود.  تاریخ انبار گردانی به نوع کالا ها و تصمیم نهایی مدیران بستگی دارد. بنابراین انبار گردانی می تواند به صورت هفتگی یا ماهانه نیز انجام شود و اما چیزی به عنوان اینکه در انبار ها انبار گردانی انجام نشود وجود نخواهد داشت. چرا که در این صورت هیچگونه اطلاعات دقیقی درباره موجودی انبار وجود نخواهد داشت و اتفاقات ناگواری خواهد افتاد. در ادامه با کسب اطلاعات بیشتر درباره میزان اهمیت انبار گردانی همراه ما باشید.

 چرا انبار گردانی اهمیت دارد؟

 برای جمع آوری اطلاعاتی مانند موجودی انبار، سو استفاده از کالاهای موجود در انبار، کم و یا زیاد شدن عمدی یا سهوی کالا ها و .. از انبار گردانی در انبار ها استفاده می شود. در انبار گردانی همه کارکنان موظف هستند حضور پیدا کنند و  طبق قانونی که مدیریت مشخص می کند انبار گردانی را انجام دهند. یک بار به طور کامل تمامی کالاهایی که در انبار نگهداری شده است باید محاسبه شوند و تعداد موجودی کل انبار در بیاید. اگر در این حین کد کالای کم شده باشد نیاز به رسیدگی و حتی تغییر نیروهای مربوطه دارد. برای راحت تر شدن انبار گردانی در انبار ها از ابتدا قبل از چیدمان کالا ها سه برچسب مرتبط پشت سرهم بر روی کارتن کالا قرار داده اند. سپس در هر بار انبار گردانی یکی از این برچسب ها برداشته می شود. بنابراین کاملا مشخص است که کالا ها چند بار انبار گردانی شده و موجود بوده اند.

انبارگردانی و کنترل موجودی های انبار

کنترل موجودی انبار چگونه انجام می شود؟

برای کنترل موجودی انبار از افرادی مشخص استفاده می شود . این افراد وظیفه دارند تا موجودی انبار را چک کنند. بنابراین یک سری از افراد به صورت مداوم وظیفه چک کردن موجودی انبار را بر عهده دارند و باید از ورود و خروج دقیق کالا ها اطلاع داشته باشند. برای جلوگیری از اشتباهات احتمالی لازم است که هر دفعه کالا ها را با دقت زیاد چک کنند و با کد هایی که در اختیار دارند مطابقت دهند. یکی از مزایای چک کردن دائمی کالا ها عدم تعطیل شدن فروشگاه ها به دلیل موجودی نیز می باشد. از مزایای انبار گردانی می توان به مشخص شدن کالا های سالم، کالاهای معیبوب، کالاهای خسارت دیده و غیر قابل مصرف نیز می باشد.

چه زمانی برای انبار گردانی مناسب است؟

یکی از بهترین زمان ها برای انبار گردانی مربوط به ایام تعطیل و روز هایی است که انبار وضعیت آرام تری را دارد. چرا که در سایر روز ها انبار شلوغ است و اگر انبار گردانی انجام شود به نوعی روند همیشگی انبار متوقف خواهد شد و چیدمان عقب خواهد افتاد. بنابراین در روزهای آزاد تر که باری به انبار نمی آید این مهم را انجام خواهند داد. تنها افرادی در انبار گردانی حضور دارند که مورد اعتماد مجموعه باشند و این افراد مسئولیت بسیار مهمی را به گردن دارند. اگر آمار مربوط به انبار گردانی به صورت اشتباهی به دست مجموعه برسد باید جوابگو باشند.

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *