روش های چیدمان انبار

انواع روش های چیدمان انبار

برای هر تولید کننده ای انبار نقش مهمی را دارد چرا که محصولات تولید شده نیاز به انبار کردن و نگهداری دارند. انبار کردن اصولی محصولات تاثیر بسزایی در سازماندهی کالاها نیز دارد. اگر قصد بهبود بخشیدن به انبار خود را دارید بهتر است در ادامه این مطلب با معرفی انواع روش های چیدمان انبار همراه ما باشید.

چیدمان انبار چه اهمیتی دارد؟

از اهمیت چیدمان انبار می توان به سازماندهی کالاها به روشی بهتر اشاره کرد. به طور کلی چیدمان انبار به روش های مختلفی انجام می شود.از عوامل تاثیر گذار در چیدمان انبار به نوع کالا، حجم کالا، گردش کالا نیز می توان اشاره کرد. جالب است بدانید که هر چقدر چیدمان انبار بهتر و اصولی انجام شود آینده انبار نیز بسیار روند بهتری خواهد داشت. برای درک بهتر اهمیت چیدمان انبار به لیست زیر توجه کنید.

لیستی از دلایل اهمیت چیدمان انبار:

افزایش بهره وری و کارایی: زمانی که چیدمان محصولات در انبار به درستی انجام شود نظم خاصی در فضای انبار بوجود خواهد آمد که باعث می شود زمان دسترسی به کالاهای مورد نیاز افزایش پیدا کند و همین مسئله تاثیر بسیاری بر روی افزایش بهره وری و چیدمان انبار خواهد داشت.

بهبود گردش کالا: یکی از دیگر مزایای چیدمان اصولی کالا ها در انبار بهبود گردش کالا نیز می باشد.

کاهش هزینه های انبار داری: در صورتی که کالا ها در انبار به درستی چیدمان نشوند هزینه های انبار داری افزایش پیدا خواهد کرد. چرا که چیدمان بدون پیروی از روش های اصولی با خرابی ها و هزینه های تعمیرات همراه خواهد بود. بنابراین اگر چیدمان انبار اصولی انجام شود شاهد کاهش هزینه های تعمیرات و .. در انبار داری خواهید بود.

افزایش ایمنی انبار: ایمنی در انبار به معنی چیدمان درست است چرا که تنها در صورتی ایمنی افراد و انبار به خطر خواهد افتاد که محصولات به روشی نادرست و خطرناک چیدمان شده باشند و هر لحظه احتمال افتادن آن ها وجود داشته باشد. اگر صاحب کسب و کار هستید و قصد دارید انبار خود را به روش های اصولی چیدمان کنید درادامه این مطلب با معرفی روش های اصولی چیدمان انبار همراه ما باشید.

 

چیدمان کالا در انبار

معرفی روش های چیدمان اصولی انبار

با توجه به متنوع بودن کالا ها و انبار ها روش های مختلفی نیز برای چیدمان اصولی انبار وجود خواهد داشت. بنابراین برای آشنایی بیشتر شما در این بخش قصد داریم به معرفی انواع روش های اصولی چیدمان انبار بپردازیم. یکی از مهم ترین مسائل در چیدمان انبار کسب اطلاعات دقیق درباره نوع انبار و کالاهای آن نیز می باشد. سپس می توانید با توجه به نوع کالاها و شرایط انبار به بهترینش شکل و با استفاده از روش های اصولی چیدمان انبار باعث افزایش راندمان و کارایی انبار شوید.

چیدمان بر اساس نوع کالا: باید توجه داشته باشید که تنها نوع کالا در چیدمان آن ها کافی نیست و بهتر است اطلاعات دقیق تری درباره محصولات داشته باشید تا بتوانید آن ها را بر اساس نوع، اندازه، وزن به درستی چیدمان کنید. با استفاده از این روش خطرات ناشی از چیدمان نادرست محصولات دیگر انبار و افرادی که در این محیط مشغول به کار هستند را تهدید نمی کند. یکی از مزایای چیدمان انبار بر اساس نوع کالا جلوگیری از خطر سقوط ناگهانی کالا و آسیب دیدن آن می باشد. سقوط کالا ها نه تنها جان افراد را در خطر می اندازد بلکه باعث می شود که دیگر کالا به مرحله فروش نرسد و به تولید کننده ضرر مالی وارد شود. در ادامه برای آشنایی بیشتر با چیدمان بر اساس نوع کالا به معرفی انواع روش های آن پرداخته ایم.

انواع روش های چیدمان کالا

چیدمان کالا بر اساس نوع: زمانی کالا ها را بر اساس نوع آن ها چیدمان می کنند از طبقات مختلف برای رعایت دسته بندی کالا ها استفاده خواهد شد. اگر انبار شما فضایی عمودی دارد به راحتی می توانید کالاهای خود را بر اساس نوع آن ها چیدمان کنید.

چیدمان کالا بر اساس وزن: یکی از نکات مهم درچیدمان کالا توجه به وزن آن است. در نظر گرفتن وزن کالا ها باعث می شود که از نظر ایمنی درانبار دچار مشکل نشوید و طول عمر قفسه بندی های انبار نیز افزایش یابد.

چیدمان کالا بر اساس شکل: اگر انبار شما با کمبود فضا مواجه است بهترین روش برای چیدمان کالا ها بر اساس شکل آن ها نیز می باشد.

چیدمان براساس گردش کالا: اگر به دنبال کاهش زمان دسترسی به کالا همچنین کاهش هزینه های برداشت و بارگیری هستید بهترین گزینه برای شما چیدمان کالا بر اساس گردش کالا نیز می باشد. جالب است بدانید که چیدمان بر اساس روش گردش کالا دارای انواع مختلفی است که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

 

انواع روش های چیدمان بر اساس گردش کالا

چیدمان FIFO : در این روش، کالاهایی که زودتر وارد انبار شده‌اند، زودتر نیز برداشت می‌ شوند. این روش برای اطمینان از استفاده از کالاهای تازه‌ تر، مناسب است.

چیدمان LIFO : در این روش، کالاهایی که دیرتر وارد انبار شده‌اند، زودتر نیز برداشت می ‌شوند. این روش برای اطمینان از استفاده از کالاهای قدیمی ‌تر، مناسب است.

چیدمان XYZ : در این روش، کالاها بر اساس میزان گردش آنها در سه دسته تقسیم می‌ شوند و هر دسته به روشی خاص چیده می‌ شود. این روش می ‌تواند برای انبارهایی که کالاهای با گردش بالا، متوسط، و پایین دارند، مناسب باشد. قفسه ریلی انبار نیز می تواند در زمان دسترسی به کالا ها تاثیر مثبتی داشته باشد.

 

چگونه انبار را به روش بهینه چیدمان کنیم؟

بعد از انتخاب قفسه بندی مناسب با کالا ها در انبار، نحوه چیدمان کالا ها بسیار اهمیت دارد. چیدمان به روشی بهینه باعث می شود که ایمنی در فضای انبار شما افزایش پیدا کند. اگر قصد دارید کالاهای خود را در انبار به روشی بهینه چیدمان کنید بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشید.

نکات مهم در چیدمان انبار به روش بهینه:

در این روش اولین مسئله توجه به مشخصات کالا ها است. شما باید بدانید که کالاهای انبار دارای چه میزان وزن، اندازه و شکلی هستند. به همین ترتیب می توانید تشخیص دهید که چیدمان کالا ها چگونه انجام شود تردد راحت تر خواهد بود. برای بهینه سازی چیدمان کالا ها در انبار نیاز است که با هدف های خود آشنا باشید. قصد دارید در انبار شما چه اتفاقی بیفتد؟ بهتر است هزینه های تعمیرات کاهش پیدا کند یا افزایش بهره وری داشته باشید؟ از خود سوال کنید که ایمنی محیط انبار شما در چه شرایطی قرار دارد؟ سپس می توانید یک تصمیم فوق العاده برای روش چیدمان کالا ها در انبار پیدا کنید. یکی از مهم ترین نکات در بحث چیدمان کالا ها ایجاد طرحی مناسب و دقیق برای انبار نیز می باشد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *