قفسه بندی FIFo

قفسه بندی FIFo در مقابل قفسه بندی LIFO

یکی از انواع سیستم های قفسه بندی انبارداری به حساب می آید. از مزایای این قفسه بندی می توان به افزایش فضای انبار اشاره کرد. انتخاب هر یک از این سیستم های انبارداری کاملا وابسته به فضای انبار و نوع محصولاتی است که قصد انبار کردن آن را دارید. برای درک بهتر این مسئله که کدام سیستم مناسب شما است در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

قفسه بندی انبار LIFO چیست؟

همانطور که از اسم سیستم قفسه بندی FIFo مشخص است آخرین کالایی که در انبار قرار گرفته است اولین کالایی است که از انبار خارج خواهد شد. بنابراین اگر محصولات انبار شما دارای تاریخ انقضا نیستند می توانید از این سیستم برای نگهداری و انبار کردن آن ها استفاده کنید.

قفسه بندی انبار FIFo چیست ؟

در این سیستم انبارداری اولین کالایی که به داخل انبار وارد می شود اولین کالایی است که از انبار خارج خواهد شد. بنابراین اگر کالاهای شما دارای تاریخ انقضا هستند می توانید از این نوع سیستم انبار برای نگهداری آن ها استفاده کنید.

آشنایی با مزایای استفاده از قفسه بندی FIFo

کارخانه هایی که مشغول به تولید محصولات دارای تاریخ انقضا هستند یکی از راه های حفظ سلامت محصولات در طولانی مدت استفاده از روش انبارداري FIFO است. همچنین از دیگر مزایای این روش انبار داری می توان به افزایش ظرفیت انبار اشاره کرد.

افزایش ظرفیت انبار در روش FIFO

اگر فضای انبار شما کوچک است بسیار مهم است که از یک سیستم قفسه بندی مناسب استفاده کنید تا بتوانید تعداد کالای بیشتری را در انبار چیدمان کنید. در روش FIFo فضای راهرو ها کم و فضای چیدمان مناسب است. 

پیگیری دقیق تر درآمد :

قفسه بندی انبار به روش FIFo به تولید کنندگان کمک می کند که بهتر بتوانید ردیابی را در انبار انجام دهید.‌ مفهوم ردیابی دقیق تر انبار به این منظور است که تولید کننده هزینه تولید محصولات با درآمد فعلی آن از انبار را به راحتی چک کرده و شاهد مطابقت آن خواهد بود. چرا که در روش FIFO ابتدا کالاهایی به فروش می رسد که بیشترین هزینه صرف تولید آن ها شده است

معرفی انواع قفسه بندی FIFo

  • قفسه بندی  راک دو عمق
  • قفسه بندی انبار پوش بک
  • قفسه بندی خود راهرو

بررسی ویژگی های استفاده از روش قفسه بندی FIFo

افزایش ساعت کاری: 

یکی از مزایای مهم در سیستم FIFO کاهش هزینه های انبار به دلیل چیدمان درست است. در این سیستم چیدمان کالا به گونه ای انجام می شود که چرخش کالا ها در انبار به صورت خودکار صورت بگیرد. اگر چرخش کالا در انبار به صورت دستی باشد این مسئله تا ساعت ها زمان خواهد برد.  یکی دیگر از مزایای سیستم FIFO کاهش میزان انقضا محصولات در انبار است.

به حداکثر رساندن فضای انبار:

یکی از مهم ترین دلایل استفاده از سیستم انبار داری FIFO متناسب بودن آن برای ذخیره سازی تعداد زیادی کالا می باشد. بنابراین با خرید FiFo  نه تنها حجم زیادی از کالا ها را در انبار چیدمان کرده اید بلکه فضای انبار شما بسیار بهینه شده و راه رو ها فضای کافی برای رفت آمد و چیدمان را خواهند داشت. البته باید بدانید که در سیستم انبار داری FIFO تنها به دو راه رو نیاز است. یکی از راه رو ها مخصوص بارگیری در قسمت پشتی انبار است و دیگری مربوط به فضای چیدمان محصولات می شود. به همین شکل سیستم چرخش خودکار محصولات بوجود می آید.

بهبود تجربه مشتری از کالا و رضایت:

در سیستم قفسه بندی انبار FIFO  حتی در بسته بندی محصولات و ارسال آن ها برای مشتری از ایده های خاص نسبت به خود استفاده کرده است. در این سیستم بسیار مهم است که کالا ها  طبق قدیمی ترین در سیستم خنک کننده و سپس حمل و نقل قرار بگیرند.

نکته: یکی از دیگر مزایای سیستم FIFO جلوگیری از ارسال محصولاتی است که عمر مفید آن گذشته است.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *