روش های چیدمان انبار

روش های چیدمان انبار

یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در بهبود عملکرد انبار نحوه چیدمان آن است. بنابراین اگر قصد دارید با روش های جدید و بهتر برای چیدمان اصولی انبار آشنا شوید در ادامه با معرفی آن ها همراه ما باشید.

مختصری درباره مفهوم چیدمان اجناس

چیدمان اجناس در انبار از اهمیت بالایی برخوردار است و امروزه روش های مختلفی برای چیدمان انبار در نظر گرفته شده است. یکی از روش های اصولی و مناسب چیدمان انبار کسب اطلاعات دقیق درباره موجودی کالاهای یک انبار و نوع محصولات آن است. سپس برای برنامه ریزی دقیق تر از ایده های نو مانند: نرم افزار های مدیریت جا نمایی کالا استفاده می شود. اگر وسعت انبار شما زیاد است باید بدانید که احتمال پیچیده شدن محاسبات وجود دارد. بنابراین هر چقدر فضای انبار شما کوچک تر باشد و تعداد کالا ها کمتر محاسبات ساده تر انجام خواهد شد. بنابراین مدیریت کالا در انبار های بزرگ دشوار تر از انبار های کوچک است. پس بسیار مهم است که به خصوص در انبار های بزرگ از نرم افزار های مدیریت جا نمایی کالا استفاده کنید.

 

روش های چیدمان انبار

چیدمان در انبار به چند روش انجام می شود؟

به طور کلی چیدمان محصولات در انبار به دو روش انجام می شود. در روش اول سعی می کنند کالاها را به صورت تصادفی در انبار چیدمان کنند. اگر انبار شما وسعت زیادی دارد به راحتی می توانید از روش چیدمان کالا ها به صورت تصادفی استفاده کنید. در غیر اینصورت استفاده از چیدمان تصادفی برای انبار های کوچک پیشنهاد نخواهد شد. بنابراین اهمیت برنامه ریزی برای نحوه چیدمان کالا ها در انبار های کوچک بسیار بیشتر است.

معرفی سایر روش های چیدمان کالا در انبار:

چیدمان به روش ثابت:

چیدمان انبار به روش ثابت به معنی مشخص کردن فضای هر دسته بندی از کالا ها است. بنابراین هر زمان که کالایی به انبار های کوچک ارسال شود با توجه به نوع کالا آن ها را در جای مناسب خود چیدمان خواهند کرد.

چیدمان کالاهای سنگین :

در هنگام چیدمان کالا ها بسیار مهم است که به وزن آن ها توجه کنید. بنابراین اگر کالایی وزن زیادی دارد و جز کالاهای سنگین به حساب می آید مهم است که آن را در طبقات پایین تر چیدمان کنید. چرا که اگر کالاهای سنگین در طبقات بالا قرار بگیرند قفسه دچار مشکل خواهد شد و هزینه های برای تعمیر یا خرید مجدد قفسه برای تولید کننده به همراه خواهد داشت.

چیدمان کالا ها بر اساس میزان فروش آن ها:

از روند فروش می توان حدس زد که کدام یک از کالا ها سریع تر به فروش رسیده و باید از انبار خارج شوند. به همین ترتیب لازم است که کالاهای پرفروش را در محلی نزدیک تر به درب انبار چیدمان شوند. این مسئله باعث می شود که زمان دسترسی به کالا و ارسال آن برای مشتری بسیار کم شود. البته نا گفته نماند که مزایای چیدمان بر اساس فروش تنها به ارسال سریع آن ها برای مشتری ختم نمی شود بلکه چیدمان مجدد قفسه ها با محصولات جدید برای کارگران بسیار راحت تر خواهد شد.

 

روش های چیدمان انبار

چیدمان کالا ها بر اساس فصل و تغییرات آب و هوایی:

برخی از کالا ها استفاده فصلی دارند و تنها یک فصل مشخص می توان آن ها را انبار کرده و به فروش رساند. بنابراین برای چیدمان کالاهای این چنینی  بسیار مهم است که کالاهای مناسب فصل را در فاصله کمتری از درب انبار چیدمان شوند. همچنین پس از گذشتن فصل و داشتن موجودی می توانید آن ها را به فاصله ای دور تر در انبار منتقل کنید.

چیدمان کالا در انبار بر اساس دسته بندی محصولات:

با کسب اطلاعات درباره چیستی محصولات می توانید آن ها را به راحتی با توجه به نوع دسته بندی چیدمان کنید. مشخص شدن دسته بندی کالا ها به شما کمک می کند که آن ها را به راحتی چیدمان کرده و به راحتی پیدا کنید. یکی دیگر از مزایای چیدمان کالا در کنار یکدیگر بر اساس دسته بندی مربوط به زمانی می شود که کاربران سفارش های مختلف از یک دسته بندی دارند. بنابراین برای آماده کردن سفارش کاربر دیگر نیاز نیست که فضای زیادی را به دنبال آن ها باشید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *